חתימת עורך דין

חתימת עורך דין

תוכן עניינים

אימות חתימת עו"ד

אימות חתימת עורך דין, בעצם, כולל את עורך הדין שמאשר את האותנטיות של חתימתך על ידי הדבקת חתימתו על המסמך. נוהג זה מעוגן במסגרת המשפטית המפורטת בסעיף 15 לפקודת הראיות, התשל"א-1971. במסגרת סעיף זה, נקבע כי אימות החתימה על תצהיר משמש ראיה תקפה בהצגה בפני בית משפט.

סעיף 15:

 1. כאשר מותר ליחיד על פי חוק או מכוח חובה חוקית לבסס עניין באמצעות תצהיר בכתב, בין בשבועה ובין באמצעות שבועה, ייחשב התצהיר בכתב כראיה קבילה. קבילות זו מותנית בכך שהמצהיר הוזהר כיאות שעליו להעביר את האמת ולהבין את ההשלכות המשפטיות אם לא יעשה זאת.
 2. האזהרה האמורה כאמור לפי סעיף 1 תינתן ותאושר כדין על פני התצהיר על ידי אחת מהרשויות הבאות:
 • שופט.
 • שופט בראש בית דין דתי.
 • היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, פרקליטים מחוזיים, סגני פרקליטות מחוז ועוזריהם.
 • עורך דין.
 • ראש רשות מקומית.
 • כל יחיד אחר הסמכות לעשות כן על ידי שר המשפטים.

 

מבחינה מעשית, אימות חתימת עורך דין מדגיש את חשיבות האמיתות בהליכים משפטיים, ומדגיש כי החותם מבין את ההשלכות המשפטיות האפשריות הקשורות לחוסר יושר. תהליך זה מבטיח את מהימנות התצהיר כאשר הוא מוצג כראיה בבית המשפט.

כאשר נחתם חוזה בין שני צדדים, יש צורך לוודא כי החוזה נחתם מתוך רצון חופשי ובהירות נפש על מנת שיהיה לו תוקף משפטי. לשם כך מאומתת חתימת עורך דין, הכלי שבאמצעותו מוודא שאכן החתימות הן אותנטיות ורצוניות. אם גם אתם מתכוננים לחתום על חוזים שונים, חשוב להבין בדיוק מהו אימות חתימה של עורך דין ולמה זה כל כך חשוב.

מהו אימות חתימת עורך דין?

אימות חתימה על ידי עורך דין הוא האמצעי שבאמצעותו נקבע כי חוזה מסוים נחתם ברצון, תוך הבנה ברורה של תנאיו והשלכות הפרתו. תוקף חתימתו של עורך הדין מקנה בעצם תוקף משפטי לחוזה. במקרים מסוימים, מסמכים משפטיים ייחשבו תקפים וקבילים רק לאחר אימות חתימת עורך דין. תהליך זה מבטיח כי חוזים נכרתים בהסכמה והבנה מלאה, תוך שמירה על האינטרסים של כל הצדדים המעורבים.

האם יש הבדל בין אימות חתימה לתצהיר?

אכן, יש הבחנה בין אימות חתימה לתצהיר. תצהיר משמש כמכשיר המשמש לאימות חתימה. במילים אחרות, לאחר שפורטו כל תנאי החוזה, עורך דין יערוך תצהיר מטעם החותם. תצהיר זה מאשר כי החותם בקיא בפרטי החוזה, חותם עליו ברצון ומבין את המצב במלואו. בעיקרו של דבר, התצהיר מייצג את הצהרת החותם. זאת ועוד, תצהיר יכול למלא תפקיד מרכזי בתרחישים שונים, כגון כאשר אדם מכחיש טענות בתיק בית משפט. במקרים כאלה, התצהיר מספר את השתלשלות האירועים כפי שנתפסה על ידי המצהיר.

מה צריך לכלול אימות חתימה?

אימות החתימה צריך לכלול פרטים מקיפים של החוזה או ההצהרה. זה צריך לכלול את שמות כל הצדדים המעורבים והחותמים, מספרי הזיהוי שלהם ופרטי זיהוי רלוונטיים, בנוסף לתצהיר החתום של החותם. הכללת מידע יסודית זו מבטיחה שתהליך אימות החתימה שלם ונכון מבחינה משפטית.

אילו מסמכים זקוקים לאימות חתימה?

נדרש אימות חתימה למגוון רחב של מסמכים כדי להבטיח את תקפותם המשפטית. מסמכים אלה כוללים בין היתר:

 • חוזים עסקיים: כל הסכמים שנעשו בעולם העסקים, בין אם זה חוזה שותפות, הסכם מכר או חוזה עבודה.
 • הסכמי ממון בין בני זוג: חשוב במיוחד במקרים של הסכמי נישואין, כגון חוזי ממון או לאחר נישואין.
 • ייפויי כוח: מסמכים אלו מעניקים סמכות לאדם אחר לפעול בשמו, ואימותם חיוני. למשל, קשיש או חולה המעניק ייפוי כוח מתמשך לילדיו.
 • עסקאות מקרקעין: מסמכים הקשורים להעברת זכויות במקרקעין, כגון אגרות רכוש וחוזי מכר.

היתרונות של אימות חתימה

אימות חתימה מציע מספר יתרונות חשובים:

 • תוקף משפטי: הוא מבטיח שהחתימות על המסמך אמיתיות, המאשרות שהצדדים התקשרו בהסכם ברצון ובמודע.
 • הגנה: היא שומרת על האינטרסים של כל הצדדים המעורבים. במקרה של הפרה או מחלוקת, החתימות המאומתות מהוות בסיס להליך משפטי.
 • פעולות מורשות: האימות מאפשר לגורמים מורשים, כגון מי שניתנו ליפוי כוח, לבצע פעולות שונות בשמו של החותם.
 • עריכת חוזה נכונה: כאשר עורך דין מבצע אימות חתימה, הוא בודק בקפידה את פרטי החוזה או התצהיר כדי לוודא שהם תקינים מבחינה משפטית. תהליך זה תורם ליצירת חוזים מעוצבים היטב הניתנים לאכיפה.

 

חיוני להעסיק עורך דין מנוסה המתמחה בתחום הרלוונטי לצורך אימות חתימה. לדוגמה, עסקאות מקרקעין צריכות לערב עורך דין מקרקעין כדי להבטיח את הדיוק והחוקיות של התהליך. מומחיות זו חיונית כדי להבטיח שהחתימות והמסמכים עומדים בכל הדרישות המשפטיות, ומספקות שקט נפשי והגנה משפטית לכל הצדדים המעורבים.

האם ניתן לאמת חתימה באינטרנט?

בהחלט! אימות חתימה מקוון הוא תהליך פשוט בעידן הדיגיטלי שלנו. זה בדרך כלל כרוך בשימוש ביישומי ועידת וידאו כמו זום.

 • חתימה דיגיטלית: המסמך המדובר נחתם באופן אלקטרוני באמצעות תוכנה מיוחדת המיועדת לחתימה מרחוק. חתימה דיגיטלית זו נלכדת במהלך הפגישה המקוונת.
 • אימות וידאו: במהלך הפגישה המקוונת, זהות החותם מאושרת באמצעות אימות וידאו. שלב זה מבטיח שהחתימה נעשית על ידי הצד המיועד.

 

כיום, אימות חתימות עורך דין מקוון מקובל באופן נרחב כשיטה תקפה לאימות חתימות על מסמכים וחוזים שונים. הפיתוח הזה משמעותי מכיוון שהוא מייתר את הצורך לעזוב את הבית, מה שהופך את התהליך כולו להרבה יותר נוח ופשוט.

סיכום

אימות חתימת עורך דין ממלא תפקיד טכני קריטי בהענקת תוקף משפטי למסמכים וחוזים שונים. חשוב לציין כי ישנם גם מקרים בהם נדרש אימות חתימת נוטריון. חיוני לוודא, לפני כל הליך משפטי או מנהלי, אם יש צורך באימות כזה.

לשקט נפשי והגנה משפטית, מומלץ בחום לפנות לשירותי אימות חתימה מעורך דין מנוסה המתמחה בתחום הספציפי הקשור למסמך או לחוזה המדובר. זה מבטיח שאתה מוגן היטב במקרה שהנושא יגיע אי פעם לבית משפט משפטי או ייתקל באתגרים משפטיים כלשהם.

 

מחפשים יעוץ משפטי מעורך דין, השאירו פרטים
תצהיר נוטריוני

מיהו נוטריון? נוטריון אינו בדרך כלל עורך דין, אלא עובד ציבור המוסמך לבצע משימות משפטיות מסוימות הקשורות לאימות מסמכים וחתימות.

קרא עוד »
ייעוץ מעורך דין
השאירו פרטים:
צוואות. ירושות. יפוי כח מתמשך
מידע חשוב
חתימת עורך דין

אימות חתימת עו"ד אימות חתימת עורך דין, בעצם, כולל את

אימות הסכם ממון

אימות הסכמי ממון כאשר בני זוג מתכוונים להיערך לפני נישואיהם

דילוג לתוכן