עריכת צוואה

עריכת צוואה

תוכן עניינים

עריכת צוואה

עריכת צוואה, המכונה לרוב עריכת צוואה, היא התחייבות משמעותית המונעת מעיקרון ה"מצווה" עבור רבים, שמטרתה להמציא מסמך המתאר את רצונותיו הסופיים של אדם באשר לחלוקת עיזבונו לאחר לכתו. עריכת צוואה כרוכה ברישום או מילולית של הוראות התוחמות את המוטבים (היורשים) של המוריש ואת האופן הספציפי שבו יש לחלק את הנכסים בתוך עזבונו של המוריש בין היורשים הנבחרים המופיעים בהוראות. ניתן לערוך צוואה באופן עצמאי או בסיוע עורך דין. מקובל לחשוב שיצירת צוואה פשוטה היא מקובלת כאשר לא צפויים אתגרים או מחלוקות על תוכן הצוואה. אולם, המציאות היא שהפוטנציאל להתנגדות או לאתגרים משפטיים עלול לנבוע לא רק מהיורשים הטבעיים, כמו צאצאים, אלא גם מבני זוגם, ילדיהם והמשפחה המורחבת הרחבה יותר.

אין להמעיט במשמעות של עריכת צוואה, שכן מדובר במסמך משפטי רב עוצמה המסמיך אדם מוסמך לסטות מהוראות ברירת המחדל של דיני הירושה. באמצעות צוואה ניתן להכתיב מי יהיו יורשיהם וכיצד יחולק עיזבונם עם פטירתם, לרוב ללא צורך בהצדקה נרחבת, שכן היא מייצגת את רצונם הסופיים ועניין של כבוד אישי.

היבטים שונים הקשורים לעריכת צוואה:

 • חופש הרצון: עקרון חופש הרצון והשפעתו על תהליך הניסוח.
 • חריגה מחוק הירושה: בירור החוקים סביב צוואות החורגות מהוראות ירושה ברירת מחדל.
 • צוואות בודדות וצוואות בני זוג: הבנת ההבדלים בין צוואות אישיות לצוואות שנוצרו על ידי זוגות נשואים.
 • סיוע של עורך דין: תהליך עריכת צוואה בסיוע עורך דין.
 • עריכת צוואה עצמאית: טיפים והנחיות ליצירת צוואה בעצמך.
 • נהלי ניסוח: תובנות לגבי השיטות והפורמליות הכרוכים בעריכת צוואות.
 • צוואות מתוקנות: הסבר מהי צוואה מתוקנת.
 • קביעת תוקף: כיצד נקבע תוקף צוואה.
 • תהליך הכתיבה: הוראות שלב אחר שלב לכתיבת צוואה, לרבות צוואות פשוטות ובכתב יד.
 • מבנה צוואה: בחינת המבנה הטיפוסי של צוואה.
 • בחירת עדים: הדרכה לבחירת עדים מתאימים לצוואה.
 • הכללת תוכן: מה יש לכלול בתוכן צוואה.
 • תיקון צוואה: תהליך של שינוי, ביטול או עדכון צוואה.
 • שמירה: כיצד לשמור ולהפקיד את הצוואה שלך.
 • עלות עריכת צוואה: מידע על ההוצאות הכרוכות ביצירת צוואה.
 • טיפים ליצירת צוואה: עצות חשובות לתהליך יצירת צוואה חלק ויעיל.
 • ניסוח ו"מחיקת צוואה": דיון קצר בשפה הנהוגה בצוואות ובמושג "מחיקת צוואה".
 • מדוע לא לערוך צוואה לבד: שיקול מדוע כדאי לפנות לסיוע מקצועי.

 

עריכת צוואה היא משימה קריטית הדורשת התייחסות מדוקדקת ועמידה בדרישות החוק. זה מבטיח שהנכסים שלך מחולקים לפי רצונך, ומספק שקט נפשי גם לך וגם ליקיריך.

החשיבות של עריכת צוואה

המשמעות של עריכת צוואה באופן מקצועי, באופן אידיאלי עם מומחיותם של עורכי דין המתמחים בענייני ירושה, מתגלה כאשר לוקחים בחשבון שצוואה היא האמצעי שבאמצעותו אדם מחלק את כל מה שצבר במהלך חייו. לפיכך, אין ספק כי עריכת צוואה היא בין הפעולות הכספיות החשובות ביותר שאדם מבצע בחייו. פעולה זו דורשת את מירב תשומת הלב והקפדה על כללים מחמירים המסדירים את תהליך כתיבת הצוואה.

בעוד שעקרונות היסוד של עריכת צוואה מעוגנים בדיני הירושה, הניסיון המעשי מלמד שמסגרת משפטית זו לבדה אינה מספקת הדרכה מקיפה למוריש. היא לא מלמדת אותם על הניואנסים של שפת הצוואה, המבנה שלה, הנוסח המתאים או האפשרויות המשפטיות הקיימות לנווט באיסורים ספציפיים שעשויים לחול על מצבם. עורכי דין לענייני ירושה צברו ניסיון משמעותי, וגילו כי הנחות לגבי פשטות יצירת הצוואה, גם כאשר היא מכילה הוראה אחת בלבד, הן שגויות, יומרניות ועלולות להיות מסוכנות.

הראיה לקביעה זו נעוצה בעובדה שגם עורכי דין ותיקים של צוואות טועים מדי פעם בחיבור צוואות, טעויות שעלולות להביא לביטול הצוואה במהלך הליך סכסוך. לכן, ברור לחלוטין שכל מי שמאמין שתבנית צוואה גנרית, הזמינה באינטרנט, מספיקה לצרכיו פועל תחת הנחה מוטעית. בסופו של דבר, יורשים פוטנציאליים עשויים לגלות את החשיבות האמיתית של עריכת צוואה מקצועית, אך לרוב רק במהלך שנים של הליכים משפטיים יקרים. הליכים אלה מדגישים את האופי הקריטי של יצירת צוואה עם המומחיות הנדרשת.

איך עושים צוואה?

עריכת צוואה לבד:

אמנם מבחינה טכנית ניתן לנסח צוואה בעצמך, אך בדרך כלל זה לא מומלץ. צוואה היא מסמך מורכב המביט קדימה אל העתיד ויש ליצור אותו בדייקנות ובבהירות. אי הבנות או אי בהירות ברצונו של המוריש עלולות להוביל לאתגרים, התנגדויות והליכים משפטיים ארוכים הנוגעים לכוונותיו האמיתיות של המוריש. לכן, מומלץ בחום להיעזר בעורכי דין צוואות המתמחים באומנות הסבוכה והמורכבת של עריכת צוואה.

עריכת צוואה בליווי מקצועי מבטיח לא רק שרצונותיך מנוסחים בצורה ברורה וחוקית אלא גם ממזער את הסיכון למחלוקות עתידיות בין יורשים פוטנציאליים. לעורכי דין מנוסים יש את הידע והמומחיות הדרושים כדי לנווט במורכבות של דיני תכנון עיזבון וחוקי ירושה, ובסופו של דבר שומרים על האינטרסים שלך ועל ביצוע חלק של כוונותיך.

אופן עריכת צוואות

תהליך עריכת צוואות מאפשר למוריש לבחור את השיטה המתאימה ביותר להעדפותיו ולנסיבותיו. כפי שהוזכר קודם לכן, ישנן מספר דרכים ליצור צוואה, לכל אחת מאפיינים ייחודיים משלה:

 • צוואה בכתב יד: מוריש עשוי לבחור לנסח באופן אישי את צוואתו, וכתוצאה מכך מה שמכונה צוואה בכתב יד. צוואה מסוג זה היא מסמך בו המוריש כותב את הוראותיו במו ידיו. אמנם גישה זו מעניקה גמישות ומגע אישי, אך ישנם תנאים ודרישות משפטיות ספציפיות המפורטות בחוק הירושה שיש לעמוד בהם.
 • סיוע משפטי: לחילופין, מוריש יכול להיעזר בעורך דין המתמחה בענייני צוואה. אנשי משפט בעלי מומחיות בתכנון עיזבון יכולים להדריך את המוריש במורכבות של עריכת צוואה, תוך הקפדה על עמידה בכל הדרישות המשפטיות והמסמך משקף במדויק את רצונותיו.
 • נוטריון או בית משפט: אנשים מסוימים בוחרים ליצור את צוואותיהם בפני רשות מוסמכת, כגון נוטריון או בית משפט. רשויות אלו יכולות לפקח על הפורמליות של הצוואה, ולהבטיח את עמידתה בתקנים ובתקנות החוקיים.
 • צוואה בעל פה (בנסיבות קיצוניות): במקרים נדירים וחריגים, ניתן להתיר צוואה בעל פה, בדרך כלל כאשר המוריש עומד בפני מוות קרוב או נמצא במצב מסכן חיים ("מצווה" בהלכה היהודית). עם זאת, צורת צוואה זו כפופה לתנאים מחמירים ובדרך כלל אינה מומלצת בשל פוטנציאל לאי הבנות ומחלוקות.

 

ללא קשר לשיטה שנבחרה, חשוב שהמוריש יהיה מודע ויבין את התנאים והדרישות הספציפיות המפורטות בחוק הירושה הנוגעות לצורת הצוואה שנבחרה. בעוד שחלק מהמידע על דרישות אלו זמין באינטרנט, הוא מוצג לרוב בצורה מוגבלת ושטחית, ללא התייחסות לפסיקות בתי המשפט הרבות המספקות פרשנויות ותובנות לגבי המרכיבים המהותיים של צוואה. לפיכך, על מי ששוקל לערוך צוואה לפנות לייעוץ והכוונה מקצועיים על מנת להבטיח שרצונותיו מתועדים בצורה חוקית ויעילה.

צוואה יחידה וצוואה של בן זוג משני אחרון

כאשר מדובר בעריכת צוואה, קיימות שתי גישות שונות:

 • צוואה יחידה: צוואה יחידה היא צוואה שנוצרה על ידי יחיד, המכונה בהקשר זה לרוב "מצווה". בצוואה יחידה מתווה אדם את רצונותיו הסופיים לגבי חלוקת עזבונו לאחר לכתו. צוואה מסוג זה מתאימה כאשר אדם מעוניין לקבוע באופן עצמאי את המוטבים ואת תנאי הירושה שלהם.
 • צוואה בין בני זוג (צוואה הדדית): לחילופין, צוואה יכולה להיערך במשותף על ידי שני אנשים שהם בני זוג או שותפים. הסדר זה מכונה צוואה של בן זוג או צוואה הדדית. במקרה זה, שני בני הזוג מקבלים החלטות קולקטיביות לגבי הוראות צוואותיהם. היתרון העיקרי של צוואה בין בני זוג הוא בכך שהיא מאפשרת לזוגות ליישר את כוונותיהם ולתאם את חלוקת נכסיהם, תוך הקפדה על התאמה בין רצונותיהם.

 

מעבר לכך, במסגרת צוואה קיימת גם אפשרות לכלול הוראה המייעדת אדם אחר להפעיל שיקול דעת בקביעת חלוקת העיזבון בתנאים מסוימים. הוראה זו הינה בהתאם לסעיף 29 לחוק הירושה ויכולה להיות שימושית במיוחד כאשר ישנן נסיבות או נסיבות ספציפיות שעלולות להיווצר לאחר פטירת המוריש, המחייבות אדם מהימן לקבל החלטות בעניין העיזבון מטעם כוונות המוריש.

המבנה של צוואה

צוואה בדרך כלל עוקבת אחר מבנה ספציפי כדי להבטיח את תוקפו ובהירותו המשפטיים. המרכיבים החיוניים של צוואה כוללים:

 • כותרת: המסמך מתחיל בכותרת, שהיא בדרך כלל "רצון". כותרת זו משמשת לזהות בבירור את טיבו ומטרתו של המסמך.
 • פסקת פתיחה: בהמשך לכותרת ישנה בדרך כלל פסקת מבוא המספקת פרטים מקיפים על הצוואה. פסקה זו כוללת בדרך כלל את שמו המשפטי המלא של המוריש (היוצר את הצוואה), כתובתו וכל מידע מזהה רלוונטי אחר. לסעיף זה חשיבות מכרעת לקביעת זהות המוריש.
 • הנחיות: בלב הצוואה יש הנחיות בדבר חלוקת רכוש ונכסי המוריש. כאן מתווה המוריש את רצונותיו הספציפיים, לרבות הקצאת נכסים לזכאים וכל הנחיות רלוונטיות אחרות.
 • הצהרה: תכונה סטנדרטית בצוואה היא ההצהרה שמתחילה בביטוי "זו צוואתי". הצהרה זו מדגישה את כוונת המסמך כביטוי הפורמלי של רצונו הסופי של המוריש.
 • חתימת המוריש: לאחר מכן, המוריש חותם על המסמך. חתימתם היא מרכיב קריטי, שכן היא מאשרת שתוכן הצוואה מייצג את כוונותיהם האמיתיות.
 • אישור העד: במקרים מסוימים, בהתאם לסוג הצוואה, נדרש אישור העד. לצוואה של מוריש, עדים נחוצים בדרך כלל, והם חייבים להעיד על חתימת המוריש ועל מקוריות המסמך. העדים מספקים הצהרות המעידות על כך שהם ראו את המוריש חותם על הצוואה, והם עשויים גם לאשר את זהותו של המוריש.
 • אישור נוטריון (במקרה של צוואה נוטריונית): במקרים בהם נוצרת צוואה נוטריונית, המוריש חותם על המסמך בפני נוטריון. במקרה זה, אין צורך באישור העד. במקום זאת, מצרף הנוטריון לצוואה טופס אישור המאשר את נסיבות יצירת הצוואה ואת יכולתו ונכונותו של המוריש.
 • צוואה בכתב יד (צוואה הולוגרפית): במקרה של צוואה בכתב יד, בדרך כלל אין צורך בעדים. המסמך נחשב תקף כל עוד הוא כתוב כולו בכתב ידו של המוריש וחתום על ידי המוריש.

 

חשוב לציין שצוואה הנאמרת בעל פה ולא נרשמה אינה צוואה בעלת תוקף משפטי. אם עד שומע את הוראותיו בעל פה של המוריש, עליו לרשום הוראות אלו בהקדם בכתב זכרון דברים, אותו יש להגיש לרשות המתאימה, כגון רשם ירושות, בדחיפות. כך ניתן להבטיח כי רצונות המוריש מתועדים כהלכה וחוקי.

תוכן צוואה

צוואה היא מסמך מקיף שאמור להכיל מידע חיוני כדי להבטיח חלוקה מסודרת של עזבונו של מוריש. בדרך כלל, תוכן הצוואה צריך לכלול:

 • פרטי המוריש: הצוואה צריכה להתחיל עם הפרטים המשפטיים המלאים של המוריש, לרבות שמו, כתובתו וכל מידע מזהה רלוונטי אחר. סעיף זה קובע את זהותו של יוצר הצוואה.
 • פרטי היורשים: חיוני לספק מידע על היורשים או המוטבים. זה כולל את שמותיהם, מערכות היחסים עם המוריש וכל פרט ספציפי שעוזר לזהות אותם בבירור.
 • הנחיות לחלוקת עיזבון: ליבת הצוואה מורכבת מהנחיות לחלוקת העיזבון, המתייחסות לכל הרכוש והנכסים שבבעלות המוריש בעת פטירתם. הוראות אלו מפרטות כיצד יש לחלק את העיזבון בין היורשים.
 • יחסים בין יורשים: הצוואה צריכה לנסח את היחסים בין היורשים, במיוחד אם יש מבנים משפחתיים מורכבים, כגון ילדים חורגים או אחים למחצה. בהירות זו עוזרת למנוע אי הבנות ומחלוקות.
 • תנאים לחלוקה: במקרים מסוימים, הצוואה עשויה להתוות תנאים ספציפיים שיש לעמוד בהם כדי שחלוקת הנכסים תתרחש. תנאים אלה יכולים להתייחס לגיל, נישואים או גורמים אחרים החשובים למוריש.
 • תיאור הנכס: הצוואה חייבת לכלול הוראות המגדירות את הרכוש הספציפי שיחולק (כלומר, העיזבון), המפרטות אילו נכסים יש להעניק לכל יורש.
 • שיטת החלוקה: בצוואה יש לציין כיצד תתרחש חלוקת הנכסים בין היורשים. זה עשוי להיות כרוך בחלוקת נכסים שווה בשווה, ייעוד פריטים ספציפיים ליורשים בודדים, או שימוש בשיטות אחרות לפי רצונו של המוריש.
 • תנאי חלוקה: אם יש תנאים ייחודיים או ספציפיים שחלים על החלוקה, כמו מכירת נכס וחלוקת התמורה, יש לפרט אותם בצורה ברורה בצוואה.

 

המכלול הקולקטיבי של הוראות אלה מסמיך את המוריש לשמור על שליטה על חלוקת עזבונו לאחר לכתם. כפי שהודגש קודם לכן, לדיוק הניסוח בתוך הצוואה והקפדה על הוראות המסמך יש חשיבות רבה הן למנהלי העזבון והן לגורמים האחראים על ניהול הצוואה. בהירות ודיוק בתוכן הצוואה מסייעים להבטיח כי כוונותיו של המוריש מבוצעות נאמנה וכי כל מחלוקת פוטנציאלית מצטמצמת.

עריכת צוואה

אמנם זה נכון שניתן למצוא גרסאות טיוטות של צוואות זמינות באינטרנט, אבל ניווט בשטח זה יכול להיות בוגדני. תבניות אלו מגיעות לרוב עם מלכודות וחסרונות שעשויים לא להתאים לרצונות הספציפיים שלך, ובמקרים מסוימים הן עלולות להכניס אלמנטים בעייתיים.

לדוגמה, ייתכן שתתקל בתבנית צוואה הכוללת קטעים ארוכים בארמית, שפה שאולי אינך מבין כלל. הוראה מסוג זה יכולה לעורר חששות רציניים ולהטיל ספק בתוקף הצוואה. במקרה שמישהו מתנגד לצוואה, מתעוררת שאלה קריטית: כיצד הבין המוריש את התוכן הכתוב בארמית, והאם הוא באמת הבין את ההשלכות של אותם פסוקים שנעשו לחלק מחייב מצוואתו?

אי התאמות כאלה עלולות ליצור סיבוכים משמעותיים במהלך קיום הצוואה, שעלולים להוביל למחלוקות ואתגרים משפטיים. כדי להבטיח שהצוואה שלכם משקפת במדויק את כוונותיכם ותימנע ממלכודות אפשריות, מומלץ בחום לפנות לליווי מקצועי ממומחים משפטיים המתמחים בתכנון עיזבון ועריכת צוואה. עורך דין מוסמך יכול לעזור לך להתאים את הצוואה שלך לצרכים הספציפיים שלך, ולהבטיח שכל היבט של משאלותיך הסופיות יהיה נכון מבחינה משפטית וללא אי בהירות או מחסומי שפה שעלולים להוביל לסיבוכים עתידיים.

עריכת צוואה פשוטה

הרעיון של יצירת "רצון פשוט" באמת יכול להיות תפיסה מוטעית. במציאות, אין דבר כזה צוואה פשוטה לחלוטין שחסינה בפני אתגרים או מחלוקות פוטנציאליות. האמונה שצוואה בסיסית, נטולת הוראות מורכבות או המכילה הנחיה אחת בלבד, בטוחה מטבעה מפני התנגדות משפטית עלולה להוביל לתפיסות שגויות משמעותיות. תפיסות שגויות אלו מתגלות לעתים קרובות לאחר שהמוריש (האדם היוצר את הצוואה) נפטר כאשר המוטבים הנקובים בצוואה (היורשים) מוצאים עצמם מעורבים במאבקים ארוכים בבית המשפט לענייני משפחה עקב ליקויים ומחדלים במה שנחזה להיות פשוט.

מניסיוננו, גם עורכי דין ותיקים, נוטריונים ולעיתים גם בית המשפט עצמו יכולים לטעות בהליך עריכת הצוואה. שגיאות אלו יכולות להתרחש בשלבים קריטיים שונים של הניסוח ויכולות לתרום למחלוקות ואתגרים בעתיד.

חיוני להבין שכפי שאין דבר כזה צוואה פשוטה, גם אין תרחיש שבו ניתן לבצע תיקונים או שינויים פשוטים בצוואה קיימת. במידה והמוריש מעוניין בשינויים בהוראות הצוואה, הדרך הנכונה היא ליצור צוואה חדשה לחלוטין המשקפת את רצונותיו המעודכנים. ניסיון לשנות צוואה קיימת עלול להכניס מורכבויות ואי ודאויות שעלולות לסכן את כוונות המוריש ואת ביצוע חלק של תוכנית העיזבון שלו. לכן, חיוני לגשת לעריכת הצוואה ולתיקונים תוך שיקול דעת מדוקדק, ובמידת הצורך לפנות לליווי משפטי מקצועי על מנת להבטיח שהמסמך משקף במדויק את רצונות המוריש והינו תקין מבחינה משפטית.

עריכת צוואה בכתב יד

יצירת צוואה בכתב יד, המכונה לעתים קרובות "צוואה הולוגרפית", היא נוהג שנמנע באופן חד משמעי ואינו מומלץ ברוב תחומי השיפוט המשפטיים. לצוואות בכתב יד חסרים מספר מרכיבים קריטיים המלווים בדרך כלל את התהליך הפורמלי של יצירת צוואה, כגון נוכחות עדים או מעורבות של רשות מוסמכת. כתוצאה מכך, תוקפן של צוואות בכתב יד יכול להיות נתון לחוסר ודאות ובדיקה משמעותית.

כמה סיבות תורמות לזהירות סביב צוואות בכתב יד:

 • חוסר בעדים: במקרים רבים נוצרות צוואות בכתב יד ללא עדים. היעדרות זו של עדים עלולה לעורר שאלות בנוגע לאותנטיות של המסמך. ללא עדים, לא ברור האם הכתובה אכן שייכת למוריש, מתי ערכה הצוואה בפועל, והאם בוצעו שינויים או הוספות לאחר מכן על המסמך על ידי המוריש או על ידי גורם אחר.
 • עמימות ואתגרי פרשנות: צוואות בכתב יד מכילות לרוב תוספות, תיקונים ושינויים על פני המסמך. שינויים אלה עלולים להכניס מורכבויות ואי בהירות שמאתגרות לפרש את כוונותיו האמיתיות של המוריש.
 • קשיי אימות: היעדר פורמליות, כגון חתימות עדים ואישור נוטריוני, עלולים ליצור קשיים משמעותיים בעת ניסיון לאמת צוואה בכתב יד לאחר פטירתו של המוריש. הדבר עלול לגרום להליכים משפטיים ממושכים ולמחלוקות פוטנציאליות בין היורשים.

 

בהתחשב בשיקולים אלו, חיוני לכל מי ששוקל יצירת צוואה להבין כי עריכת צוואה בכתב יד עלולה להוביל לקשיים אובייקטיביים באישור אמיתותה ותוקפותה לאחר פטירתו של המוריש. כדי להבטיח שהרצונות הסופיים שלך יהיו תקינים מבחינה משפטית, ברורים ופחות רגישים למחלוקות, מומלץ מאוד לפנות לליווי משפטי מקצועי ולעמוד בפורמליות ובנהלים שנקבעו ליצירת צוואה בתחום השיפוט שלך. גישה זו מסייעת בשמירה על חלוקה מסודרת של העיזבון שלך וממזערת את הסיכון לאתגרים פוטנציאליים.

בחירת עדים לצוואה

בעת יצירת צוואה עם עדים, לבחירת העדים חשיבות עליונה. תפקידם של העדים בתהליך עריכת הצוואה הוא מכריע, ובחירת העדים המתאימים חיונית להבטחת תקפותו ושלמותו של המסמך.

מספר שיקולים מרכזיים לגבי בחירת העדים כוללים:

 • חוסר משוא פנים: עדים צריכים להיות צדדים חסרי משוא פנים ללא אינטרס אישי או קשר למוטבים המוזכרים בצוואה. חוסר משוא פנים זה מבטיח שהם יכולים להעיד על כוונות המוריש ללא כל משוא פנים.
 • פסילות: עדים שיש להם קשר משפחתי או כלכלי כלשהו עם מקבלי הצוואה, או כאלה שעומדים להרוויח מכל הוראה בצוואה, נחשבים בדרך כלל לעדים פסולים. מערכות יחסים כאלה עלולות ליצור ניגודי עניינים הפוגעים בחוסר פניות הנדרשת מעדים.
 • תפקיד בהליכים משפטיים: לעדים תפקיד משמעותי בהליך המשפטי, שכן הם עשויים להיקרא להעיד בכל הליך שיפוטי שמטרתו לבחון את תקפות הצוואה. עדותם יכולה להועיל לשמירה על אותנטיות הצוואה.
 • הכוונה משפטית: מומלץ לפנות להנחיות משפטיות בעת בחירת עדים כדי להבטיח שהם עומדים בקריטריונים המשפטיים הדרושים ועומדים בחוקים המסדירים צוואות בתחום השיפוט שלך.

 

בחירת העדים היא היבט קריטי בתהליך עריכת הצוואה, שכן היא יכולה להשפיע באופן משמעותי על תוקפו של המסמך ועל קלות ביצועו. כדי להבטיח שהצוואה שלך תהיה נכונה מבחינה משפטית ופחות חשופה לאתגרים, חיוני לבחור עדים ללא משוא פנים, ללא ניגודי עניינים ויכולים למלא את תפקידם ביושרה. למידע מפורט יותר על האחריות והדרישות הספציפיות של עדים לצוואה, אנא עיין בקישור המצורף על תפקידם של העדים בתהליך עריכת הצוואה.

שינוי צוואה

בהתאם לדיני הירושה בישראל, תהליך שינוי או תיקון צוואה אינו מתנהל בהליך פשוט. במקום זאת, כדי לשנות את הוראות הצוואה או להכניס תיקונים, יש צורך לבטל את הצוואה הקיימת או לצרף לה הוראות נוספות. על ידי כך, ניתן ליישם את השינויים הרצויים.

הגישה הנכונה והתקינה מבחינה משפטית לביצוע שינויים בצוואה היא כדלקמן:

 • ביטול הצוואה הקיימת: כדי לחולל שינויים, על המוריש לבטל רשמית את הצוואה הקיימת. זה יכול להיעשות בדרך כלל באמצעות תהליך ביטול רשמי.
 • יצירת צוואה חדשה: לאחר הביטול, על המוריש להמשיך וליצור צוואה חדשה המשקפת את רצונותיו וכוונותיו המעודכנות. צוואה חדשה זו אמורה לשרטט בבירור את השינויים הרצויים בחלוקת הנכסים והוראות אחרות.

 

חשוב להדגיש כי ניסיונות לערוך תיקונים או תוספות בכתב יד לצוואה קיימת, המכונים קודיצילים, עלולים להוביל לסיבוכים ועשויים להוות עילה להתנגדויות או אתגר לצוואה כולה. כדי להימנע מבעיות מסוג זה ולהבטיח ששינויים בצוואה יהיו תקפים מבחינה משפטית ואכיפה, מומלץ מאוד לפעול לפי הנוהל שנקבע של ביטול הצוואה הקיימת ויצירת צוואה חדשה המשקפת במדויק את כוונותיו המעודכנות של המוריש.

למידע מפורט יותר על ההליכים הספציפיים והדרישות המשפטיות לשינוי צוואה, מומלץ לפנות לליווי משפטי מקצועי או להתייעץ עם עורך דין מנוסה בתכנון עיזבון וצוואות. גישה זו יכולה לסייע להבטיח שהתהליך מבוצע בצורה נכונה ושהצוואה המתקבלת היא נכונה מבחינה משפטית.

ביטול צוואה

תהליך ביטול צוואה הוא פעולה משפטית מובהקת, ואין כפתור "מחיקה" פשוט לביטול צוואה שנוצרה בעבר. במקום זאת, כדי לבטל צוואה, יש לנקוט בצעדים ספציפיים:

יצירת צוואה חדשה: אחת הדרכים לביטול צוואה היא עריכת צוואה חדשה המבטלת במפורש את הוראות הצוואה הקודמת. הצוואה החדשה צריכה לבטא בצורה ברורה את רצונותיו וכוונותיו המעודכנות של המוריש, ולמעשה להפוך את הצוואה הישנה לבטלה ומבוטלת.

השמדת הצוואה: כדי לבטל צוואה, המוריש (מי שיצר את הצוואה) יכול להשמיד פיזית את המסמך. זה יכול לכלול קריעתו, גריסה שלו או הפיכתו לבלתי קריא בדרך אחרת. השמדת הצוואה היא מעשה מכוון המעיד על כוונת המוריש לבטל את המסמך.

מכתב ביטול צוואה: שיטה נוספת לביטול צוואה היא באמצעות יצירת מכתב ביטול צוואה. במסמך זה יש לציין במפורש את כוונת המוריש לבטל את הצוואה הקודמת, ובכך לבטל את הוראותיה. המכתב צריך להתבצע בהתאם לדרישות החוק.

הימנע מביצוע תיקונים: ניסיון למחוק או לשנות הוראות בודדות של הצוואה מבלי לבצע את ההליכים המשפטיים המתאימים אינו מומלץ. פעולות כאלה עלולות להוביל לבלבול ועלולות לפגוע בבהירות ובשלמות המסמך.

דרישת עדים: בתחומי שיפוט מסוימים, ביטול צוואה עשויים לדרוש נוכחות של עדים שיכולים להעיד על כוונת המוריש. בהתאם לחוקים המקומיים, ביצוע שינויים בצוואה, אפילו עם חתימה ותאריך, עשוי שלא להספיק אם העדים לא היו נוכחים ולא אישרו את השינויים.

 

חשוב להכיר בכך שיש לגשת להליך של ביטול צוואה בזהירות ובהתאם לדרישות המשפטיות של תחום השיפוט שלך. השמדת הצוואה היא השיטה הפשוטה ביותר לביטולה, אך חיוני לוודא שהפעולה הזו מתועדת כראוי ועומדת בדרישות החוקים המקומיים.

הקפידו על ההליכים המשפטיים המתאימים בעת ביטול צוואה כדי למנוע בעיות או מחלוקות פוטנציאליות בעתיד. אמנם ישנן שיטות מבוססות לביטול, אך חשוב לציין שלא כל הפעולות שננקטות בכוונה לביטול הן תקפות מבחינה משפטית. למשל, ביטול צוואה באמצעות תצהיר בדרך כלל אינו מומלץ ועלול להעלות שאלות לגבי תוקף הצוואה שלכאורה בוטלה.

להכוונה מקיפה על ההליכים והדרישות המשפטיות לביטול צוואה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מוסמך מנוסה בדיני צוואות ועיזבון. מקצוענים משפטיים יכולים לספק את הסיוע הדרוש על מנת להבטיח שתהליך הביטול יתבצע בצורה נכונה ובהתאם לחוקים החלים.

עדכון צוואה

רצוי מאוד לעדכן מדי פעם את הצוואה מכמה סיבות משכנעות. ככל שחולף הזמן, מצב הנכסים והדינמיקה המשפחתית של האדם יכולים לעבור שינויים משמעותיים, המחייבים עדכונים בצוואה כדי להבטיח את המשך הרלוונטיות והיעילות שלו.

להלן מספר סיבות מרכזיות מדוע מומלץ לעדכן צוואה:

 • שינוי מצב הנכס: עם הזמן, האופי והערך של הנכסים של אדם יכולים להתפתח. לדוגמה, נכסים עשויים להימכר, השקעות עשויות לגדול או להתכווץ, ויתרות חשבון הבנק עשויות להשתנות. כדי לשקף במדויק את המצב הנוכחי של הנכסים שלך, חיוני לעדכן את הצוואה שלך בהתאם.
 • לידות ומוות: הדינמיקה המשפחתית יכולה להשתנות עקב לידתם של יורשים פוטנציאליים חדשים, כגון נכדים ונינים, או פטירתם המצערת של יורשים פוטנציאליים, כמו צאצאים, הורים או אחים. כאשר אירועי חיים אלו מתרחשים, חשוב לעדכן את הצוואה שלך כדי להבטיח שהרצונות שלך לירושה יתאימו למבנה המשפחתי הנוכחי שלך.
 • חלוקה הוגנת: שינויים במצב הפיננסי או בהחזקות הנכסים שלך עלולים להוביל לחלוקה לא שוויונית של הנכסים בין היורשים המיועדים שלך אם צוואתך לא מותאמת בהתאם. עדכון הצוואה שלך יכול לעזור לשמור על הגינות בתהליך ההפצה.
 • משקף כוונות נוכחיות: נסיבות החיים ומערכות היחסים עשויות להתפתח ולהשפיע על הכוונות שלך לגבי ירושה. על ידי עדכון הצוואה שלך, תוכל להבטיח שהיא משקפת במדויק את רצונותיך הנוכחיים, במיוחד אם עברת שינוי בלב בנוגע למוטבים או הקצאות ספציפיות.

 

שקול תרחיש שבו אדם ערך צוואה בשנת 2003, והותיר נכסים לשלושת ילדיו. עם השנים הם התאכזבו מילדיהם והביעו כוונה לנשל אותם בירושה. עם זאת, אם הם לא יצליחו לעדכן את רצונם לשקף את הכוונות המשתנות הללו, הדבר עלול להוביל לסיבוכים ולמחלוקות עם פטירתם.

כדי להימנע מבעיות פוטנציאליות ולהבטיח שהצוואה שלכם תישאר מעודכנת ותואמת לנסיבות ולכוונות הנוכחיות שלכם, כדאי לעיין ולעדכן אותה מדי פעם בסיוע עורך דין מוסמך מנוסה בתכנון עיזבון ועריכת צוואה. בכך תוכלו לסייע בשמירה על רצונותיכם ולהבטיח חלוקה מסודרת של העיזבון שלכם.

שמירת הצוואה

שמירה על שלמות הצוואה היא אחריות מכרעת למבצע העיזבון ולעוסקים בהליך תכנון העיזבון. שמירה נאותה על הצוואה מסייעת להבטיח שרצונותיו הסופיים של המוריש יבוצעו כמתוכנן. להלן מספר שיקולים מרכזיים לשמירת צוואה:

 • הפקדת הצוואה: אחת השיטות המאובטחות ביותר להגנה על צוואה היא הפקדה אישית של עותק שלה אצל רשם הירושות. הליך זה, המכונה לעתים קרובות "הפקדת צוואה", קובע רישום רשמי ואחסון בטוח למסמך. זהו תרגול מומלץ ונכון מבחינה משפטית.
 • שמירה על עותקים: רצוי לשמור מספר עותקים של הצוואה במקומות מאובטחים. העתקים אלה יכולים לכלול אחד עם המוריש (האדם שיצר את הצוואה), אחד עם עורך הדין שערך את הצוואה, והעתק נוסף עם הנהנה או עורך הצוואה העיקרי. ריבוי עותקים מבטיח שניתן לגשת למסמך במידת הצורך.
 • שמירה: שמור את הצוואה המקורית והעותקים במקום בטוח ומאובטח, כגון מגירה נעולה או כספת בבנק. ודא שאנשים מהימנים יודעים את המיקום ויש להם גישה לצוואה במקרה של אי כושר או פטירתו של המוריש.
 • יידוע גורמים רלוונטיים: חיוני ליידע אנשים מפתח, כגון מנהל העזבון והנהנים, על קיומה ומיקומה של הצוואה. שקיפות זו מסייעת להבטיח שניתן לאתר ולבצע את הצוואה בעת הצורך.
 • סקירה תקופתית: סקור ועדכן מדי פעם את הצוואה לפי הצורך כדי לשקף שינויים בנסיבות, מוטבים או נכסים. בעת ביצוע תיקונים, ודא שהעותקים המעודכנים מאוחסנים כראוי ושהגירסאות הקודמות נפטרות או מסומנות כמיושנות.

 

על ידי נקיטת צעדים אלו לשמירה והגנה על הצוואה, המוריש ומוציא לפועל יכולים לסייע להבטיח שהמסמך יהיה נגיש ותקף מבחינה משפטית בעת הצורך. אחסון נאות ותיעוד הצוואה תורמים לניהול יעיל של העיזבון ולהגשמת רצונו הסופי של המוריש.

חופש ציווי בעשיית רצון

הרעיון של חופש ציווי בעשיית רצון מדגיש עיקרון יסוד של אוטונומיה משפטית. זה מסמל שלכל אדם יש את הזכות הטבועה ליצור צוואה על פי רצונו, הקובעת את גורל עזבונו לאחר לכתו. זכות זו היא זכות אישית עמוקה, ומימושה כפוף אך ורק לכללים המפורטים בדיני הירושה.

מעשית, עקרון חופש הרצון החיוני מקנה למוריש את הזכויות והסמכויות הבאות בעת עריכת צוואתו:

 • חלוקת רכוש: למוריש הסמכות לפרט את היקף הרכוש שיחולק בין היורשים.
 • זיהוי יורשים: המוריש יכול לקבוע את היורשים שברצונו לכלול בצוואה, תוך קביעת מספר וזהות המוטבים.
 • הוראות ירושה: המוריש יכול לקבוע הוראות מפורטות לגבי הליך הירושה, לרבות התנאים שבהם יחיד יירש את חלקו בעיזבון.
 • ירושה מותנית: המוריש יכול לקבוע תנאים שחייבים להתקיים כדי שאדם יירש את חלקו המיועד בעיזבון. אי עמידה בתנאים אלו עלולה לגרום לפסילת היורש.
 • כללי ירושה חלופיים: למוריש יש את החירות ליצור כללי ירושה חלופיים שנכנסים לפעולה בהתבסס על נסיבות או אירועים ספציפיים, המאפשרים גמישות בחלוקת הנכסים.
 • צו חלוקה: המוריש רשאי לציין את סדר חלוקת הנכסים ליורשים, בין על בסיס יורש יורש או על ידי קביעת יורשים מחליפים אם היורש המקורי אינו מסוגל לרשת מסיבה כלשהי.
 • הכללת נכסים שאינם מקרקעין: המוריש אף יכול לבחור לכלול בעיזבון נכסים שאינם נכנסים לגבולות עזבונו כהגדרתם בדיני הירושה. אלו עשויים להיות נכסים ממקור חיצוני, המכונים נכסים מלשכת העיזבון.

 

חופש הרצון ההכרחי הוא אבן יסוד בתכנון עיזבון ומאפשר ליחידים להתאים את צוואותיהם לנסיבות, ערכיו והעדפותיו הייחודיות. היא מספקת את המסגרת המשפטית למורישים לממש את האוטונומיה שלהם ולהבטיח חלוקה מסודרת של עזבונם בהתאם לרצונם, תוך הקפדה על החוקים והתקנות החלים.

צוואה חריגה מחוק הירושה

תהליך עריכת הצוואה מאפשר מידה של גמישות המאפשרת למוריש להביע את כוונותיו והעדפותיו. עם זאת, חשוב לציין כי התוכן וההשפעה של צוואה מושפעים גם מההוראות המפורטות בדיני הירושה. בעוד שחוקי הירושה מספקים מסגרת לחלוקת נכסים בהיעדר צוואה, למוריש יש את היכולת לחרוג מהנחיות משפטיות אלו על ידי הקמת נאמנות במסגרת צוואתם.

הקמת נאמנות באמצעות צוואה יוצרת ישות משפטית ייחודית המכונה הקדש, ​​שהיא בעצם מוסד נאמנות. גישה חדשנית זו מאפשרת למוריש לעקוף או לסטות מדיני הירושה המסורתיים, ומציעה שיטה להפעיל שליטה על גורל נכסיו מעבר לתחום תקנות הירושה הסטנדרטיות.

על ידי שילוב הקדש או נאמנות בצוואתו, המוריש יכול להשיג מגוון מטרות, כגון:

 • חלוקת נכסים מותאמת אישית: המוריש יכול לציין כיצד יחולקו נכסיו בין המוטבים, תוך יציאה מכללי ברירת המחדל של הירושה.
 • עזבונות מותנים: ניתן לקבוע תנאים ספציפיים להקצאת נכסים, המעניקים למוריש שליטה רבה יותר על מי מקבל מה.
 • הגנה על נכסים: נאמנויות שנוצרו במסגרת צוואה יכולות לספק הטבות להגנה על נכסים למוטבים, להגן על הירושה שלהם מפני נושים או אתגרים משפטיים פוטנציאליים.
 • תכנון לטווח ארוך: הקדש יכול להאריך את הניהול וההגנה על נכסים מעבר לחייו של המוריש, ולהבטיח טיפול ותמיכה שוטפים של יקיריהם.
 • גמילות חסדים: נאמנויות שהוקמו בצוואה יכולות גם להקל על מתן צדקה ומאמצים פילנתרופיים, ולאפשר למוריש להשאיר מורשת מתמשכת.

 

בעיקרו של דבר, שילוב של נאמנות או הקדש בתוך צוואה מסמיך את המוריש לחרוג מחוקי הירושה המקובלים וליצור גישה מותאמת לחלוקת וניהול נכסים. מכשיר משפטי זה מציע אמצעי רב עוצמה לשקף את רצונותיו ויעדיו הייחודיים של המוריש תוך הבטחה שנכסיו מנוהלים ומחולקים בהתאם לחזונו לעתיד.

תוקף צוואה

לצוואה אין תוקף משפטי במהלך חייו של המוריש, ואמיתותה ואכיפתה נבחנים רק לאחר פטירתו של המוריש. כאמור, דרישה מרכזית כדי שצוואה תיחשב תקפה בעקבות פטירת המוריש היא עמידתה בהוראות חוק הירושה. אי עמידה בדרישות החוק הללו תביא לכך שהצוואה לא תתקיים, ולא יינתן צו לביצועה.

בחינת תוקף הצוואה מתרחשת בדרך כלל לאחר מותו וניתן לערער עליה באמצעות הליך משפטי המכונה התנגדות לצוואה. הליך זה מתנהל במסגרת בית משפט לענייני משפחה. לפיכך, חיוני להבין כי ניסיון לערער על תוקפה של צוואה במהלך חייו של המוריש אינו בר קיימא מבחינה משפטית ויגרום תמיד לדחיית התביעה לאלתר, ללא קשר לנסיבות יצירת המסמך הנדון.

יתר על כן, ישנם הליכים משפטיים נוספים העוסקים בתקפותה של צוואה:

 • צו קיום צוואה: הליך זה מתייחס לתוקפו של צו קיום צוואה, הנפתח לאחר מתן צו כאמור. היא מתמקדת בעניינים הקשורים לקיום הצוואה וקיום הצוואה.
 • ביטול על ידי המוריש: המוריש, במהלך חייהם, רשאי לבחור לבטל את צוואתו. זהו הליך משפטי עצמאי המאפשר למוריש לשנות את כוונות הצוואה שלו אם ירצה בכך.

 

תוקפה של צוואה הוא עניין לאחר מותו, כאשר הערכתה והאתגרים הפוטנציאליים שלה מתקיימים בעקבות פטירתו של המוריש. כל תביעה או מחלוקת הקשורה לתוקף הצוואה מטופלת בדרך כלל במסגרת מערכת בתי המשפט לענייני משפחה. ניסיון לערער על תוקפה של צוואה במהלך חייו של המוריש הוא עקר מבחינה משפטית ואינו משנה את מעמדה של הצוואה.

תוקף צוואה ישנה

צוואה המבוצעת כדין שומרת על תוקפה לאורך זמן, ואין מושג משפטי המכונה "צוואה נשכחת". משכך, לא ניתן לעתור לרשם הירושה למתן צו קיום צוואה לצוואה מיושנת. מערכת המשפט אינה מכירה במונח "צוואה שנשכחה", וככזה, אין הוראות להחזרה או להחייאה של צוואות כאלה.

עם זאת, חשוב לציין כי לעיכובים בבקשת מתן צו צוואה יכולה להיות השפעה משמעותית על תוקפן של צוואה ישנה שהתגלתה לאחרונה. כאשר כבר נערכה צוואה אחרת או ניתן צו ירושה, הכנסת צוואה ישנה עלולה לעורר מורכבות ואתגרים משפטיים, בכפוף לכללים המפורטים בסעיף 72 לחוק הירושה.

כדרישה חוקית כללית, צוואות מחויבות על פי חוק להגישן לרשם הירושה, ואסור להסתיר או לעכב אותן. לפיכך, אם צוואה ישנה צצה שנים ואף עשרות שנים לאחר פטירתו של המוריש, חייבת להיות סיבה משכנעת ומוצדקת לעיכוב בהגשתה. המערכת המשפטית בודקת בדרך כלל מקרים כאלה כדי להבטיח את האותנטיות והלגיטימיות של הצוואה הישנה ועשויה לקחת בחשבון גורמים ונסיבות שונות סביב גילויה והגשתה.

למידע נוסף ותובנות לגבי סוגי הצוואות השונות, אנא עיינו בסעיפים הרלוונטיים בחוק הירושה.

עלות יצירת צוואה

עלות עריכת הצוואה יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים, לרבות תנאי השוק, מורכבות הצוואה ומומחיותו של איש המקצוע המשפטי המעורב. בעוד שחלק מהעוסקים המשפטיים עשויים לגבות שכר טרחה צנוע יחסית, בסביבות אלף שקלים או שווה ערך, אחרים עשויים לבקש סכומים נכבדים, שעלולים להגיע לעשרות אלפי שקלים.

חשוב להדגיש כי משמעותו של מסמך הצוואה מחייבת התייחסות מדוקדקת בבחירת איש מקצוע שיסייע בעריכתו. מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום הצוואות והירושה. למומחים אלו יש את המומחיות והידע הדרושים כדי לנווט בין המורכבויות של תכנון עיזבון, כדי להבטיח שהצוואה שלך תהיה מקיפה, נכונה מבחינה משפטית ותואמת את רצונותיך.

חשוב לציין כי יצירת צוואה היא הליך משפטי בעל ערך רב עם השלכות מרחיקות לכת, ולכן, לא כדאי לנסות לערוך צוואה בחינם על ידי הורדת טופס גנרי מהאינטרנט. טפסים כאלה עשויים להיות חסרים את הדיוק, הספציפיות והניואנסים המשפטיים הנדרשים כדי לתת מענה לנסיבות הייחודיות שלך ולמטרות תכנון העיזבון. השקעה במומחיות של איש מקצוע מוסמך יכולה לספק לכם שקט נפשי, בידיעה שצוואתכם ערוכה ביעילות ובהתאם לחוק ובכך לשמור על מורשתכם ועל האינטרסים של יורשיכם.

טיפים לעריכת צוואה

בכל הנוגע לעריכת צוואה, אין תחליף לפנייה לליווי מקצועי, במיוחד מעורכי דין מנוסים. בניגוד לתפיסות השגויות הנפוצות, עצם החופש לפקד ולעצב את הרצון של האדם עלול להוביל לאתגרים משמעותיים במהלך תהליך הניסוח. אתגרים אלו נובעים פעמים רבות ממורכבות הפרשנות המשפטית ומהצורך בשפה מדויקת וברורה במסמך. צוואה מעורפלת או לא מדוייקת עלולה להוביל לקשיים ניכרים בכל הנוגע לביצוע הוראותיה, מה גם שצוואה נסגרת בדרך כלל עד לפטירתו של המוריש.

הקושי בעריכת צוואה חורג מעבר לתיעוד רצונותיו בלבד ועמידה בדרישות החוק. זה כרוך גם בצפיית ההשלכות העתידיות של ההוראות הכלולות בצוואה. אימוץ גישה פשטנית לעריכת צוואה, בהנחה שזו משימה פשוטה, מביאה לרוב להתנגדויות רבות לתוקף הצוואה, ומציפה את בתי המשפט לענייני משפחה במחלוקות על פרשנות הצוואה. הליכים משפטיים כאלה עלולים להיות ממושכים, יקרים ומסים רגשיים עבור היורשים.

התקשרות עם שירותיו של עורך דין צוואה מנוסה עשויה לגרור הוצאות מסוימות, אך היא מספקת שקט נפשי שלא יסולא בפז לעתיד. עורך דין מיומן יכול להבטיח שהצוואה שלך ערוכה בקפידה, תעמוד בהוראות החוק וצופה אתגרים פוטנציאליים שעלולים להתעורר. השקעה זו מבטיחה שרצונותיך האחרונים יתבצעו בהתאם לכוונותיך, תוך צמצום הסבירות למאבקים משפטיים שנויים במחלוקת בין היורשים. בעיקרו של דבר, הבטחת סיוע מקצועי בעת עריכת צוואה היא החלטה נבונה השומרת על מורשתך ומבטיחה את הגשמת משאלותיך הסופיות.

 

מחפשים יעוץ משפטי מעורך דין, השאירו פרטים
פסילת צוואה

פסילת צוואה המונח "פסילת צוואה" כולל הליכים משפטיים שונים שמטרתם לערער על קיום צוואה או על קיומה, בהתאם להוראות המפורטות

קרא עוד »
כתיבת צוואה

מהי צוואה? צוואה היא מסמך משפטי מחייב המתאר את רצונותיך לגבי חלוקת הנכסים, הרכוש והחפצים שלך לאחר פטירתך. מרכיבים חיוניים

קרא עוד »
התנגדות לקיום צוואה

התנגדות לצוואה התנגדות לצוואה היא תביעה משפטית המעוגנת בעילות ההתנגדות המפורטות בחוק הירושה. התנגדות זו יכולה להיקרא גם כערעור על

קרא עוד »
עורך דין צוואות

עורך דין צוואות וירושה שירותיו של עורך דין צוואה וירושה חיוניים הן בתהליך עריכת מסמך הצוואה והן בביצועה לאחר מכן.

קרא עוד »
ייעוץ מעורך דין
השאירו פרטים:
צוואות. ירושות. יפוי כח מתמשך
מידע חשוב
חתימת עורך דין

אימות חתימת עו"ד אימות חתימת עורך דין, בעצם, כולל את

אימות הסכם ממון

אימות הסכמי ממון כאשר בני זוג מתכוונים להיערך לפני נישואיהם

דילוג לתוכן